Drugie przedstawienie tego samego tematu w identycznej ikonografii, lecz w mniejszym formacie.
Ponieważ jest to ta sama ikona, tekst dotyczący jej treści został przepisany i uzupełniony o różnice, które są zawarte w kolorystyce.
Ikona Matki Boskiej z Jezusem i Szczygłem. Przedstawienie Marii, która w czułym geście przytula swojego kilkuletniego Syna zainspirowane zostało twórczością francuskiego malarza Bouguereau. Ubrana jest w niebieski maforion, który skromnie zasłania głowę. Barwa ta odnosi się do Boskiego Planu Zbawienia, wskazuje również na to czerwona szata otaczająca Chrystusa. Pod błękitem schowany jest brązowy chiton podkreślający ludzką naturę Marii.
Na ręce Chrystusa przysiadł szczygieł. Ptak ten, według św Izydora z Sewilli symbolizuje Mękę Pańską. Szczygieł znajduje się w centralnej części obrazu, jest jego głównym wątkiem, niejako podporządkowuje sobie przez tę kompozycję całą symbolikę ikony. Chrystus ubrany jest w białą szatę, wyrażającą to co Boże, Jego światło. Ten kolor dodaje otuchy, gdyż przez Mękę Pańską Jezus odkrywa przed widzem Tajemnicę Zbawienia.
Głowy postaci są otoczone przez złocone nimby. Wyjątkowe, szlachetne, polerowane 24-karatowe złoto kieruje nas ku Niebu. Delikatny modelunek karnacji skupia uwagę na wyrazie twarzy, pełnym spokoju, rozmodlenia, ze wzrokiem wpatrzonym w dal.
Ikona jest zbudowana z mocnych akcentów kolorystycznych, dominującą barwą jest granat i jego kontrast z zimnym odcieniem czerwieni. Podpisana jest monogramami Marii MP OV (mi, ro, theta, ypsilon) oraz Emmanuela, tak samo jak Chrystusa IC XC.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz